Онлайн игра копатель 2 гта5 играть на ĞºĞ¾Ğ¼Ğ¿ÑŒÑŽÑ‚ĞµÑ€Ğµ продажа пилонов алматы форсаж 7 играть играть онлайн Russian Racing гонки играть онлайн гта 5 винкс феи играть онлайн автоэлектрик алматы автоэлектрик выезд алматы

Sipariş Telefonları:

0 216 671 98 99 / 0530 498 56 56

Table \'./cemildemirbas_stajerinyeri/jos_fb_whoisonline\' is marked as crashed and should be repaired SQL=INSERT INTO jos_fb_whoisonline (`userid` , `time`, `what`, `task`, `do`, `func`,`link`, `userip`, `user`) \n VALUES (\'0\', \'1495626093\', \'SMMM STAJ-DEVLET BORÇLARI VE BÜTÇE DENGESİ\',\'\',\'\',\'view\',\'http://www.stajerinyeri.com/index.php?option=com_fireboard&catid=4&func=view&id=544&Itemid=54\', \'54.162.109.90\', \'0\')
FireBoard
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi
Lütfen Giriş ya da Kayıt.    Şifrenizi mi unuttunuz?
EN ALT Cevapla Beğenilen: 0
BAŞLIK: SMMM STAJ-DEVLET BORÇLARI VE BÜTÇE DENGESİ
caner (Yönetici)
Yönetici
Gönderiler: 83
graphgraph
Şu An Sitede Kullanıcı bilgilerini görmek için tıklayın
SMMM STAJ-DEVLET BORÇLARI VE BÜTÇE DENGESİ 4 Yıl, 11 Ay önce Başarı: 0  
DEVLET BORÇLARI VE BÜTÇE DENGESİ

Bütçe açığı: Kamu gelirlerinin kamu harcamalarını karşılamaya yetmemesidir. Bütçe açığı iç ve dış borçlarla finanse edilir.
İç borçlanma; Tahvil bono ya da Merkez Bankası kaynaklarına müracaat
• Merkez bankasından borç almak; Parasal finansman Halktan borç almak; Borçla finansman kaynaklarıdır.

Nakit açığı: Bütçe açığına gelecek dönemlerin bütçelerinden mahsup edilecek avansların eklenmesi ve bu tutardan bu yıl bütçelerinden mahsup edilecek avansların eklenmesi ve bu tutardan bu yıl bütçesinde yer alıp da henüz ödenmemiş giderlerin düşülmesi ile bulunan değerdir.

• Parasal finansman yönteminde; Hazinenin Merkez Bankasına menkul kıymet satması borcun monetizasyonu (paraya çevirme) olarak adlandırılır.
• Merkez bankası aldığı borçları finanse etmek için para yaratmaktadır.
• Parasal finansmanın kısa dönemdeki etkisi nominal para stoku arttığı için faiz oranını düşürür.
• Borçla finansmanını kısa dönemdeki etkisi dışlama etkisi nedeniyle yatırımları azaltmaktadır.
• Parasal finansman borçla finansmana göre fiyat düzeyini daha fazla etkiler.
• Borçla finansmanda ise servet etkisine bağlı olarak tüketim artar.
• Bütçe açığı ne kadar uzun süre borçlanma ile finanse edilirse enflasyon yüksek olacaktır. Buna hoş olmayan aritmetik denir.
• Devletin bütün gelir-giderlerinin tek bir bütçede toplanması Teklik ilkesidir.

Yetki genişliği: Merkezden yönetimin katı biçimde uygulanmasının yaratacağı sonuçları gidermek amacıyla yetkileri merkezden kendi memuruna vermesidir.
Yerinden yönetim: Kamu hizmetlerinin yönetiminin merkezden yönetiminden ayrı özerk kamu hukuku tüzel kişilerine verilmesine denir.

Yerinden yönetim türleri;
a- Siyasal yerinden yönetim: Yürütme yasama ve yargı alanında da yerinden yönetim kuruluşlarının yetkili olmasıdır. (ABD Almanya İsviçre gibi federe devletler)
b- Yönetsel yerinden yönetim: Yasama ve yargı konusunda tüm yetkiler merkezdedir.
1- Hizmet yerinden yönetim: Belli bir kamu hizmetinin bağımsız bir örgüte bırakılmasıdır. (Ticaret odaları üniversite gibi)
2- Yerel yerinden yönetim: Hizmet yerinin önem taşıdığı yönetimdir. (Belediyeler İl özel idareleri ve Köyler)

Yönetsel denetim (İdari vesayet): Merkezi yönetimin yetkisi karar ve işlemleri mevcut yasalara göre incelemek uygun bulmak ertelemek veya iptal etmek şeklindedir.

• Yerel yönetimler kendi hizmet alanlarındaki ihtiyaçları daha iyi tespit ederler. Kaynaklar optimum kullanılır. Bunun için yerel yönetimler gereklidir.

Mali tevzin: Merkezi yönetim ile yerel yönetimler arasında hizmetlerin gider ve gelirlerin ne şekilde bölüşüleceğine denir. Uygulamada daha çok gelir kaynakları bölüşümü söz konusudur.

Kayıt Tutuldu Kayıt Tutuldu  
  Herkesin yazı yazması yönetici tarafından engellenmiştir.
EN ÜST Cevapla
Sistem: FireBoardGönderileri Masaüstünüze Alın