Онлайн игра копатель 2 гта5 играть на ĞºĞ¾Ğ¼Ğ¿ÑŒÑŽÑ‚ĞµÑ€Ğµ продажа пилонов алматы форсаж 7 играть играть онлайн Russian Racing гонки играть онлайн гта 5 винкс феи играть онлайн автоэлектрик алматы автоэлектрик выезд алматы

Sipariş Telefonları:


0 216 671 98 99 / 0530 498 56 56

Table \'./cemildemirbas_stajerinyeri/jos_fb_whoisonline\' is marked as crashed and should be repaired SQL=INSERT INTO jos_fb_whoisonline (`userid` , `time`, `what`, `task`, `do`, `func`,`link`, `userip`, `user`) \n VALUES (\'0\', \'1498584310\', \'Özel İnşaatlarda KDV İadesi\',\'\',\'\',\'view\',\'http://www.stajerinyeri.com/index.php?option=com_fireboard&catid=7&func=view&id=477&Itemid=54\', \'54.166.250.213\', \'0\')
FireBoard
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi
Lütfen Giriş ya da Kayıt.    Şifrenizi mi unuttunuz?
Özel İnşaatlarda KDV İadesi (0 inceleyen) 
EN ALT Cevapla Beğenilen: 0
BAŞLIK: Özel İnşaatlarda KDV İadesi
#477
abana (Kullanıcı)
Expert Boarder
Gönderiler: 120
graphgraph
Şu An Sitede Değil Kullanıcı bilgilerini görmek için tıklayın
Özel İnşaatlarda KDV İadesi 7 Yıl, 4 Ay önce Başarı: 0  
ÖZEL İNŞAATLARDA KDV İADESİ


Müteahhitlerin ve inşaat işi yapan kurumların teşviki için kdv iadesi gerçekten bulunmaz bir nimet ama bununla ilgili hükümetin yeni çalışmaları olduğu 150m2 altındaki konutların teslimindeki %17 olan kdv iadesinin kaldırılmasının meclise sevk için beklediği dedikodularının yayıldığı şu kriz günlerinde tüm ekonomiyi yakından ilgilendiren bu uygulamanın değişmeyeceğini umuyoruz.

Birçok vasıfsız işçiyi barındıran bu sektörde işsizlikkayıt dışıkonut ücretlerinin artması ve birçok inşaat firmasının iflası gibi birçok olumsuzlukların meydana gelmesi kaçınılmaz olacaktır. Zincirleme birçok sektörü yakından ilgilendirdiği için tüm piyasaları etkileyecektir bu nedenle meclise sevk edilse bile yasalaşmayacağını umarak kdv iadesi hakkında kısaca bilgiler vermeye çalışacağım.

3065 sayılı KDV kanunun 29.maddesi indirim müessesini düzenlemiştir. İndirimli orana tabi işlemler dolayısıyla yüklenilen ve indirim yoluyla giderilmeyen verginin kdv tutarlarının her yıl Bakanlar Kurulunca tespit edilen sınırı aşan kısmının yıl içinde vergilendirme dönemleri itibariyle mahsuben veya izleyen yılda nakden veya mahsuben iadesi mümkün kılınmıştır. Bununla ilgili açıklamalarda KDV kanunu 74 ve76 genel tebliğlerde yayınlanmıştır.

Bizi ilgilendiren Net Alanı 150 m2 ye kadar konut teslimleri bildiğimiz gibi tesliminde kdv oranı %1 aldığımız demirçimento gibi malzemelerin kdv oranı %18 dolayısıyla %17 farkı devlet inşaat yapan kuruma kanun gereği mahsuben veya nakden iade etmektedir. (Mahsuben iade yıl içinde alınabilir Nakden iade izleyen yılda alınır)

Vergilendirme dönemleri itibariyle 4.000 TL aşmayan mahsup talepleri inceleme raporu ve teminat aranmaksızın yerine getirilecek 4.000 TL üstü mahsup talepleri vergi inceleme veya YMM tasdik raporu karşılığında yerine getirilecektir. Talepler bu raporların ibraz edildiği tarihte geçerlilik kazanacaktır. İade mükellefin vergi borçlarıkendi SSK prim borçları ile doğalgaz ile elektrik borçlarına mahsup edilebilecektir. Yıl içinde mahsup edilemeyen iade izleyen yılın Ocak-Kasım dönemleri arasında KDV beyanları ile yapılmalıdır. İade talebi bir dilekçe ile yapılacak ve bu dilekçeye şunlar eklenir.

*İndirimli orana tabi işlemlerin yapıldığı yıla ait alış ve satış faturalarının listesi

*Yıllık iade tutarının hesaplama tablosu

*Yıl içinde mahsup varsa onları gösterir tablo

*İndirilecek KDV listesi

*Devreden KDV tutarlarını gösterir tablo

*İade 4000TL üstü ise teminat inceleme raporu veya YMM Raporu

Bakanlar Kurulu indirimli orana tabi teslim ve hizmetlerdeki iade sınırı tebliğler ile belirler 2008 yılı için 11.600 TL 2009 yılı için 13.000 TL dir izleyen yıllarda da yeniden değerleme oranında artırılmak suretiyle uygulanacağı belirtilmiştir. 99 Seri Nolu KDV tebliği ekinde iade tutarları hesaplama tablosu mevcut olup gerekli açıklamalar yapılmıştır. Tablonun doldurulmasına dikkat etmeli 2009 yılı için 13.000 TL cari dönem iade edilebilir KDV tutarını geçen dönemden sonra mahsup talep edilebilir.
 
Kayıt Tutuldu Kayıt Tutuldu  
  Herkesin yazı yazması yönetici tarafından engellenmiştir.
EN ÜST Cevapla
Sistem: FireBoardGönderileri Masaüstünüze Alın